Към първа част на статията!
Безопасен ли е флуора?
Елементът флуор е важен за здрави детски зъби и здравина на емайла. Флуорът е безопасен, но предозирането може да доведе до флуороза. Зъбната флуороза води до промени в зъбния емайл. Причинява бели и кафяви петна по зъбите. В по-тежка форма зъбите са с променен цвят, ронливи и се разрушават след поникване. Има и засягане на костите, които също са слаби и чупливи.
Флуорозата не се лекува за съжаление. Тя се причинява от предозиране на флуора с добавки или от голямо съдържание на флуор в питейната вода.
Много рядко, детето може да се натрови с флуор ако погълне голямо количество паста за зъби или добавки с флуор. Пазете далеко от достъп от деца пастата за зъби, добавките с флуор, водите за уста. Слагайте минимално количество паста за зъби на четката, когато детето си мие зъбите.
Как да сме сигурни дали детето приема точното количество флуор за здрави зъби?
- Консултирайте се със зъболекаря дали детето се нуждае от добавки с флуор и в какво количество.
- Ако детето приема добавка с флуор спазвайте точната дозировка.
- Ако в питейната вода има голямо съдържание на флуор, използвайте бутилирана вода.
Бебетата, които все още нямат зъби, нямат нужда от миене на зъбите с паста с флуор.
- За деца под 3 годишна възраст: мийте зъбите на детето два пъти дневно с паста за зъби, съдържаща флуор в количество колкото оризово зърно.
- За деца на 3 годишна възраст или по-големи: помагайте на детето да измива зъбите си два пъти дневно с паста за зъби, съдържаща флуор в количество колкото грахово зърно.
Как да запазим здрави детските зъби?
- Заведете детето на зъболекар 6 месеца след поява на първото зъбче или на около 1 година на детето.
- Водете редовно детето на зъболекар, два пъти годишно.
- Не оставяйте детето само да пие мляко от шише в креватчето.
- Ограничете соковете. До една година на детето, не давайте плодови сокове. След това може да ги давате по време на ядене и то в малки количества. Измивайте зъбите на детето след пиене на плодов сок.
- На една година, откажете детето от пиене от бутилка и вместо това предложете пиене от чаша.
- Ако детето е жадно между храненията или през нощта, давайте му само чиста вода, без добавки във водата.
Статията подготви: Мирослава Делчева, маг. фармацевт, здравен консултант на детски кухни Хер Бебе и Вълшебник, класически хомеопат, член на Асоциацията на лекарите хомеопати в България, mira@miradelcheva.com, www.miradelcheva.com